Σε ανακοίνωσή του, το ΑΞΙΚ αναφέρει πως η δραστηριότητα προωθήθηκε στo πλαίσιο του στόχου του Ινστιτούτου, για καλλιέργεια περιβαλλοντικής συνείδησης και προαγωγής της αειφόρου ανάπτυξης στον τουρισμό, αλλά και της συνεχούς προσφοράς του ΑΞΙΚ στην ξενοδοχειακή και ευρύτερη τουριστική βιομηχανία.
Το ΑΞΙΚ είναι δημόσιο τριτοβάθμιο εκπαιδευτικό ίδρυμα με ειδίκευση στον τομέα των ξενοδοχειακών, επισιτιστικών και τουριστικών σπουδών και προσφέρει δύο τριετή προγράμματα σπουδών σε επίπεδο Ανώτερου, ένα στις Μαγειρικές Τέχνες και ένα στην Ξενοδοχειακή και Τουριστική Διεύθυνση, με δυνατότητα εξόδου στο δεύτερο έτος και απόκτησης του σχετικού Πιστοποιητικού.