Αρχικά οι μαθητευόμενοι μάγοι της οικονομίας υπολόγιζαν ότι στο εν λόγω σχέδιο θα εντάσσονταν 15.000 δανειολήπτες αλλά με τα χίλια ζόρια και με την βοήθεια των τραπέζων που έπειθαν κόσμο να αιτηθεί, άσχετα αν δεν πληρούσαν τα κριτήρια που τέθηκαν έτσι για το θεαθήναι, τελικά υποβλήθηκαν 6393 αιτήσεις και τελικά εγκρίθηκαν μόνο … 802 αιτήσεις!
Αλλά που οι «άριστοι» να παραδεχθούν ότι τα έκαναν μαντάρα; Oι φτηνές δικαιολογίες είναι το ψωμοτύρι τους. Σε ανακοίνωση του το Υπουργείο Οικονομικών επιρρίπτει τις ευθύνες για την αποτυχία του εκτρώματος στους δανειολήπτες, στο ότι οι αιτήσεις τους ήταν ημιτελείς, για παρουσίαση ελλιπών στοιχειών, ότι δεν πληρούσαν τα κριτήρια, δεν ήταν βιώσιμοι αλλά και άκουσον – άκουσον στο ότι «ένας μεγάλος αριθμός δανειοληπτών δεν αποδέχτηκαν την αποκάλυψη των εισοδηματικών και περιουσιακών τους στοιχείων».
Καλέ δεν είναι η κυβέρνηση των «αρίστων» που έδωσε το ελεύθερο στις τράπεζες και τα επενδυτικά τους ταμεία – κοράκια να έχουν πρόσβαση στο Κτηματολόγιο και να μπορούν να βλέπουν όλα τα ακίνητα που ανήκουν στους δανειολήπτες τόσον υποθηκευμένα όσον και ελεύθερα; Και το μήνυμα της κυβέρνησης του Νίκου Χρύσανθου Αναστασιάδη προς τις προστατευόμενες τους τράπεζες είναι σαφές: Προχωρήστε ανενόχλητα με τις εκποιήσεις!