Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΠρωταθλητής για τρίτη συνεχόμενη χρονιά ο ΑΠΟΕΛ, δεύτερη η ΑΕΚ, τρίτος ο...

Πρωταθλητής για τρίτη συνεχόμενη χρονιά ο ΑΠΟΕΛ, δεύτερη η ΑΕΚ, τρίτος ο Απόλλωνας

-

: Δευτέρα, 25 Μάιος 2015

Πρωταθλητής για τρίτη συνεχόμενη χρονιά και 24η στην ιστορία του αναδείχθηκε σήμερα ο ΑΠΟΕΛ επικρατώντας στην τελευταία αγωνιστική του Πρωταθλήματος του Ερμή στο Στάδιο Αμμόχωστος με 2-4.

Ο ΑΠΟΕΛ ο οποίος πριν από το παιχνίδι χρειαζόταν ένα βαθμό για να κατακτήσει το πρωτάθλημα καθάρισε νωρίς τον αγώνα παίρνοντας προβάδισμα από το 9’ με 0-2 (Ντε Βινσέντι 5’, Χαραλαμπίδης 9’)και 1-4 στο ημίχρονο [ο Ταραλίδης μείωσε για τον Ερμή στο 16’ σε 1-2 και ο Τζεμπούρ με δύο γκολ στο 18’ (πέναλτι) και στο 39’διαμόρφωσε το αποτέλεσμα ημιχρόνου]. Το τελικό 2-4 διαμόρφωσε ο Παπαθανασίου στο 53’.

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας τερμάτισε η ΑΕΚ η οποία επεκράτησε της Ανόρθωσης με 2-0 (Εγγλέζου 45’1’, Μυτίδης 67’) ενώ στην Τρίτη θέση ο Απόλλωνας ο οποίος ανέτρεψε τα εις βάρος του δεδομένα στο Τσίρειο και νίκησε την Ομόνοια με 2-1 (Παπουλής 68’, Χαμντανί 77’ – Γκουλόν 30’).

Η Ομόνοια τερμάτισε στην 4η θέση, η Ανόρθωση στην 5η και ο Ερμής στην 6η.

Ο ΑΠΟΕΛ θα αγωνιστεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ ενώ ΑΕΚ, Απόλλωνας και Ομόνοια στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.