Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΧαμόγελα στην ΟΜΟΝΟΙΑ για την πρώτη νίκη στην Καλαθόσφαιρα επί του ΑΠΟΛΛΩΝΑ

Χαμόγελα στην ΟΜΟΝΟΙΑ για την πρώτη νίκη στην Καλαθόσφαιρα επί του ΑΠΟΛΛΩΝΑ

-

21 Φεβρουάριος 2015

Σημαντική ήταν η 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος για την Καπάτσος ΟΜΟΝΟΙΑ, καθώς σ’ αυτήν πέτυχε την πρώτη της νίκη στη σεζόν, σε βάρος του Απόλλωνα που διεκδικεί την κατάκτηση της 4ης θέσης στη βαθμολογία, με σκορ 85-73, σε αγώνα που διεξήχθη στο στάδιο «Ελευθερία».

Αυτή η νίκη μπορεί να μην δίνει κάποιο τίτλο, ούτε να έχει ουσιαστική βαθμολογική αξία, αλλά αποτελεί την επιβράβευση για τη δουλειά που γίνεται στο Τμήμα Καλαθόσφαιρας και αναμφίβολα θα δώσει δύναμη σε όλους για να συνεχίσουν το δύσκολο εγχείρημά τους, που δεν είναι άλλο από το να θέσουν γερά θεμέλια, ούτως ώστε να γίνει κατορθωτό – σε βάθος χρόνου – να δημιουργηθεί μία δυνατή ομάδα.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι του αγώνα, η ομάδα μας κυριάρχησε πλήρως στον αέρα, μαζεύοντας 50 ριμπάουντ , με τους «κυανόλευκους» να έχουν 32, ενώ από τα 21 επιθετικά ριμπάουντ οι «πράσινοι» πήραν 20 πόντους, που ήταν σημαντικοί στην κατάκτηση της ιστορικής πρώτης νίκης τους από την επιστροφή τους στην Α’ Κατηγορία.

Ανταγωνιστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με την Καπάτσος ΟΜΟΝΟΙΑ να κάνει δίλεπτο ξέσπασμα από το 7΄ έως το 9΄, και με σερί 9-0 να ξεφεύγει με 22-13! Ο Τζον Μπρίτον ήταν καταπληκτικός και με 9 πόντους και 8 ριμπάουντ, οδηγούσε στο πρώτο δεκάλεπτο τους «πράσινους».

Ο Απόλλωνας μπήκε καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και κατάφερε να μειώσει σε 26-22, όμως η Καπάτσος ΟΜΟΝΟΙΑ συνέχισε να κυριαρχεί στα ριμπάουντ (διπλάσια από τον αντίπαλό της) και να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα. Αυτό μέχρι το τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου μισού, στο οποίο οι «κυανόλευκοι» έτρεξαν σερί 0-7 και πήραν το προβάδισμα με 34-37 στο 18΄, με την ΟΜΟΝΟΙΑ να το κλείνει με δικό της σερί 6-0 και προβάδισμα 40-37.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου ο Απόλλων μείωσε σε 42-41, όμως και πάλι η Καπάτσος ΟΜΟΝΟΙΑ ξέφυγε με 9 πόντους (58-49) στο 25΄43΄΄ και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 64-60. Στην τελευταία περίοδο οι «πράσινοι» συνέχισαν να είναι καλύτεροι και παρά το ότι ο Απόλλωνας μείωσε σε 73-69 στο 36΄17΄΄, κατάφεραν να ξεφύγουν με 14 πόντους (85-71) και να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη με 85-73.

Δεκάλεπτα: 22-16, 40-37, 64-60, 85-73.

«ΚΑΠΑΤΣΟΣ» ΟΜΟΝΟΙΑ (Γιώργος Φιλκίνης)

(15/21β., 29/62δ., 4/14τρ., 29-21ρ., 12ασ., 8κλ., 1κ., 15λ.): Γουίλιαμς 13 (1), Γουίλκερσον 11 (1), Παπακώστας, Γαβριήλ, Μπρούερ 14 (2), Μπρίτον 24 (15ρ.), Γκριγκρόρεφ 10, Οχουαρέτζ 13 (17ρ.).

ΑΠΟΛΛΩΝ (Δημήτρης Γρίβας)

(7/8β., 24/45δ., 6/23τρ., 23-9ρ., 12ασ., 6κλ., 1κ., 14λ.): Ρόμπινσον 17, Μάρκου, Μπλάκμον 24 (4), Γκρέι 15 (2), Στυλιανού, ΜακΛέιν 10, Βιράρτη, Κάστροπιλ 7.