Σε μήνυμά του προς τους Τ/κ με αφορμή τη μουσουλμανική Γιορτή των Θυσιών, ο κ. Έρογλου ευχήθηκε ειρήνη στον ισλαμικό κόσμο και σε ολόκληρο τον κόσμο γενικότερα, καθώς και ηρεμία, τερματισμό των συγκρούσεων και επίλυση των προβλημάτων μέσω διαπραγματεύσεων και αμοιβαίας κατανόησης.
Πρόσθεσε ότι το ψευδοκράτος θα μπορούσε να βρίσκεται σε καλύτερο σημείο, ωστόσο παρά τις δυσκολίες που προκαλούνται -όπως υποστήριξε- από τη συμπεριφορά των Ε/κ “γειτόνων”, βρίσκεται σε καλύτερη θέση σε σχέση με άλλες “χώρες” όσον αφορά τη δημοκρατία, την πολιτική και την οικονομία.