Το ΑΚΕΛ συγχαίρει θερμά την κυπριακή αποστολή για τις επιτυχίες των αθλητών και αθλητριών μας στους 17ους Μεσογειακούς Αγώνες που διεξήχθηκαν στην Μερσίνα της Τουρκίας. Με τις επιτυχίες τους τιμούν τον κυπριακό αθλητισμό και την Κύπρο γενικότερα και μας κάνει όλους να νιώθουμε υπερηφάνεια για τα κατορθώματα των Κυπρίων αθλητών μας. Θερμά οφείλουμε να συγχαρούμε τον Κυπριακό Οργανισμό Αθλητισμού, την Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή και τις Εθνικές Ομοσπονδίες μέσα από τα προγράμματα των οποίων αναδεικνύονται οι αθλητές μας και στηρίζονται διαχρονικά στους εθνικούς σχεδιασμούς του ΚΟΑ και κατ’ επέκταση της πολιτείας.
Ο κλασσικός αθλητισμός υπήρξε πάντοτε ένας χώρος διαμόρφωσης οραμάτων και υψηλών ιδανικών. Ο αγωνιστικός αθλητισμός στο πιο ψηλό του επίπεδο, μέσα από τις διεθνείς αθλητικές επιτυχίες και συμμετοχές, συμβάλει στην προβολή της πατρίδας μας, αναδεικνύοντας έτσι για μια ακόμη φορά την αναγκαιότητα για συνεχή ενίσχυση του από την πολιτεία. Ιδιαίτερα σήμερα κάτω από το βάρος της δεινής οικονομικής κατάστασης που βρέθηκε η χώρα μας, με τη μνημονιακή λιτότητα να επιβάλλει τη δική της λογική σε όλες τις πτυχές της καθημερινότητας μας, ο αθλητισμός πρέπει να εξαιρεθεί αυτής της λογικής.