Όπως μεταδίδεται από τα κατεχόμενα, ο Τ/κ ηγέτης ανέφερε ότι δεν πήγε ποτέ στην πόλη Κεμέρ και το ότι ζητήθηκε να δοθεί το όνομά του σε έναν δρόμο της είναι μια πολύ όμορφη σκέψη. Σε όλη του τη ζωή, πρόσθεσε, εργάστηκε ώστε να διευρυνθούν οι σχέσεις Τουρκίας – ψευδοκράτους, εκφράζοντας την ικανοποίησή του για το επίπεδο στο οποίο βρίσκονται σήμερα.
Οι διαπραγματεύσεις, είπε, συνεχίζονται εδώ και 48 χρόνια και για να είναι το χέρι αυτού που παρακάθεται στο τραπέζι των συνομιλιών δυνατό, πρέπει ο «λαός» να ζει σε ευημερία.