Η Ομόνοια ήταν η μεγάλη νικήτρια στον τελικό Ευρώπης, αφού επικράτησε το απόγευμα του Σαββάτου (18/05) της ΑΕΚ με 3-1 στο ΓΣΠ, στο τελευταίο παιχνίδι των δύο ομάδων τη φετινή σεζόν, και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο Β΄ Προκριματικό Γύρο του Γιουρόπα Λιγκ της επόμενης ποδοσφαιρικής περιόδου 2013-14.
Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Λίνσεν στο 13΄, η ομάδα του Τόνι Σαβέφσκι έφερε τα κάτω πάνω και με δύο γκολ του Αντρέ Άλβες στο 43΄ και στο 90΄ κι ένα του έτερου Αντρέ, Σκέμπρι, στο 18΄, πήρε τη νίκη, που ισοδυναμούσε με έξοδο στην Ευρώπη.
Μετά το τέλος του αγώνα ο κόσμος της ΟΜΟΝΟΙΑ που έφτασε τις 15 χιλιάδες σήμερα στο γήπεδο, πανηγύρισε με την ψυχή του αυτή την επιτυχία