Εκδήλωση διαμαρτυρίας με πλακάτ και συνθήματα πραγματοποιουν αυτή την ώρα, έξω απο τη Βουλή των Αντιπροσώπων μαθητές και φοιτητές.
Οι διαδηλωτές φωνάζουν συνθήματα όπως “Λαέ πολέμα σου πίνουνε το αίμα” την ώρα που είναι σε εξέλιξη η Επιτροπή Θεσμών. Την εκδήλωση διαμαρτυρίας διοργανώνει η ΕΣΕΜ Λευκωσίας και συμμετέχουν όλοι οι μαθητές των Λυκείων Λευκωσίας αλλά και αρκετοί φοιτητές.Οι νέοι οργανώθηκαν μέσω ιστοσελίδων κοινωνικής δικτύωσης να εγκαταλείψουν τις σχολικές αίθουσες και να διαμαρτυρηθουν κατά του μνημονίου της Τρόικας.