Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήΕΙΔΗΣΕΙΣRealSportsΗ Κύπρος μέχρι στιγμής κατέκτησε 17 μετάλλια στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Στίβου,...

Η Κύπρος μέχρι στιγμής κατέκτησε 17 μετάλλια στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Στίβου, στα Ιωάννινα

-

Σύμφωνα με την ΚΟΕΑΣ, πρώτη θέση στο αγώνισμα τους κατέλαβαν, επίσης, ο Γρηγόρης Νικολάου (Τριπλούν) με 15, 21μ. και Κωνσταντίνος Αλεξιάδης (Σφαιροβολία) με 16,60 μέτρα.

Καλή εμφάνιση με επιτυχημένα αποτελέσματα είχαν και άλλοι Κύπριοι μαθητές πρωταθλητές στα Ιωάννινα. Συνολικά, η Κύπρος κέρδισε κατά την πρώτη ημέρα των αγώνων (σε κορίτσια και αγόρια) 4 χρυσά μετάλλια, 6 ασημένια και 7 χάλκινα.

Απομένει η διεξαγωγή των σύνθετων αγωνισμάτων για να ολοκληρωθούν οι αγώνες. Στο Έπταθλο κοριτσιών η Χαριθέα Ηρακλέους (Λανίτειο) διεκδικεί το αργυρό μετάλλιο με σοβαρές πιθανότητες, καθώς ήδη έχει συγκεντρώσει 2.768 βαθμούς και βρίσκεται στη 2η θέση.