Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήΕΙΔΗΣΕΙΣRealSportsΜε ήρωα των Φαμπιάνο, βάφτηκε «πράσινο» το Σούπερ Καπ

Με ήρωα των Φαμπιάνο, βάφτηκε «πράσινο» το Σούπερ Καπ

-

Η Ομόνοια άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Τσέποβιτς και η Ανόρθωση ισοφάρισε με κεφαλιά του Χρυσοστόμου στο 44ο λεπτό. Το 1-1 έμεινε ως το τέλος και ο αγώνας κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Ήταν η 17η κατάκτηση Super Cup στην ιστορία της Ομόνοιας που διεκδίκησε το τρίτο τη τάξει τρόπαιο της ΚΟΠ 22 φορές.

Μετά το τέλος αγώνα έγινε η απονομή της επάργυρης ασπίδας στους νικητές από τον Πρόεδρο της ΚΟΠ Γιώργο Κούμα.

Γκολ: 13′ Τσέποβιτς / 44′ Χρυσοστόμου

Κίτρινες: 90′ Τσέποβιτς / 55′ Κορρέα, 62′ Λάφερτι, 88′ Ιωάννου, 90′ Λόρια

Ομόνοια (Χ. Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Λανγκ, Χούμποτσαν, Λέτσιακς, Χαραλάμπους (69′ Ψάλτης), Γκόμεθ, Μποτεάκ, Παπουλής (77′ Σάββα), Τσέποβιτς, Ντούρις (77′ Κακουλλής).

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Αντωνιάδης, Κορρέα, Ιωάννου, Χουσμπάουερ, Χρυσοστόμου (77′ Αβραάμ), Ρουσιάς (61′ Χριστοφή), Ντέλετιτς (65′ Καλτσάς), Λάφερτι.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Τιμόθεος Χριστοφή με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Παύλο Γεωργίου. Τέταρτος διαιτητής ο  Χρυσοβαλάντη Θεουλή.