Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήΕΙΔΗΣΕΙΣRealSportsΑΕΛ και ΕΝΠ πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου

ΑΕΛ και ΕΝΠ πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου

-

Μετά το 4-0 του Τσιρείου, η ΑΕΛ νίκησε και εκτός έδρας τον Ερμή, με 3-2 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Coca – Cola. Σχανζ (39′),  Λεάντρο Σίλβα (45′)  και Λαφράνς (90′) πέτυχαν τα τέρματα της ΑΕΛ ενώ για τον Ερμή σκόραραν οι Ταραλίδης (73′, πέναλτι) και Μακρίεφ (83′).

Ανοικτούς λογαριασμούς άφησαν ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ στο ΓΣΠ και η πρόκριση θα κριθεί στον επάναληπτικό της 6ης Μαρτίου στη Λάρνακα. 1-1 το αποτέλεσμα του αγώνα με το ΑΠΟΕΛ να προηγείται με πέναλτι του Ζαχίντ στο 18′ και την ΑΕΚ να ισοφαρίζει με το Σάστρε στο 39′.

Στο ΓΣΖ ο Απόλλων νίκησε με 5-1 την Καρμιώτισσα και έβαλε γερές βάσεις πρόκρισης στους “4”.

Ο Απόλλων προηγήθηκε με 4-1 στο ημίχρονο από δύο τέρματα του Φακούντο Περέιρα και τέρματα των Καραγιόλ και Φαουπάλα ενώ η Καρμιώτισσα είχε μειώσει προσωρινά σε 1-3 με τον Ανδρέα Νεοφύτου. Ο Παπαμιχαήλ σκόραρε στο δεύτερο ημίχρονο για τον Απόλλωνα διαμορφώνοντας το τελικό 1-5.

Στις 6 Μαρτίου ο επαναληπτικός στο Τσίρειο ο επαναληπτικός (17:00).