Τρίωρη στάση εργασίας πραγματοποίησαν σήμερα οι “δημόσιοι υπάλληλοι” στα κατεχόμενα σε ένδειξη συμπαράστασης στους διαδηλωτές της πλατείας Ταξίμ στην Κωνσταντινούπολη.
Οπως μεταδίδεται στα κατεχόμενα, οι απεργοί συγκεντρώθηκαν έξω από το κτίριο της συντεχνίας των “δημοσίων υπαλλήλων” ΚTAMS και στη συνέχεια πραγματοποίησαν πορεία προς την λεγόμενη πρεσβεία της Τουρκίας όπου ψευδοαστυνομικοί τους εμπόδισαν να συγκεντρωθούν εκεί.
Ο πρόεδρος της KTAMS Αχμέτ Καπτάν δήλωσε ότι ο λαός στην Τουρκία είναι αντιμέτωπος με κατατρεγμό από το κόμμα ΑΚP και ότι την ίδια τύχη θα έχουν και οι Τ/κ, όπως είπε.
Είπε ακόμη ότι ο Ερντογάν έχει κωφεύσει στις εκκλήσεις του κόσμου για περισσότερη ελευθερία.