Προέδρου του Δημοκρατικού Κόμματο. Ο Αντιπρόεδρος του ΔΗΚΟ έστρεψε παράλληλα τα πυρά του εναντίον του νυν Προέδρου του κόμματος Μάριου Κάρογιαν, του οποίου η θητεία «σημαδεύεται και χαρακτηρίζεται», σύμφωνα με τον κ. Παπαδόπουλο, «από μια σειρά αρνητικών αποφάσεων και εξελίξεων που όχι μόνο έπληξαν καίρια την αξιοπιστία του Κόμματός μας, αλλά, επιπρόσθετα, απέτυχαν να αποτρέψουν τις αρνητικές εξελίξεις που βιώνουμε σήμερα, τόσο στο Εθνικό μας θέμα, όσο και στην οικονομία».